5 звука, които само кучетата могат да чуят

куче слух Снимка: iStock

А ко сте собственик на куче, то вероятно сте чували, че има „звуци, които само едно четириного може да долови“. Да, всички знаем, че домашните ни любимци могат да чуят шумоленето на пакета с чипс през затворена врата от съседната стая без проблем, но какви са реалните факти за слуха на кучетата?

Въпреки че интелектът и мозъчния капацитет на хората са ни позволили да достигнем по-високата позиция на лидери и собственици, когато погледнем как се съпоставяме с косматите си другари в повечето отношения... Е, не би било пресилено да кажем, че кучетата ни превъзхождат по много направления! Те са много атлетични, имат почти несравнимо обоняние и чувството им за лоялност е много по-силно от нашето. В допълнение към всичко това, четириногите могат да чуват и по-широк диапазон от звуци от много по-далечни разстояния.

куче слухСнимка: iStock

Звукова честота

Знаем, че звуците се измерват по два начина. От една страна имаме честотата, с която вибрират звуковите вълни – измерва се в херци (Hz). И от друга – интензивността или силата на звука – тоест дали той е силен или тих. Измерва се в децибели (dB).

Dogsandcats.bg

Различните животински видове могат да чуват звуци, които попадат в определени честотни диапазони. Някои могат да доловят шумове с много по-ниски децибели от други. 

Кучетата и хората сме много сходни в способността си да чуваме нискочестотни звуци, но кучетата могат да доловят честоти до два пъти по-високи от нас.

Средният обхват на човешкия слух е около 64 – 23 000 Hz, а звуците с честота, по-висока от 20 000 Hz (20 kHz), се наричат ​​„ултразвукови“ – т.е. звуци, които са по-високи, отколкото могат лесно да бъдат уловени от човешкото ухо. За сравнение, звуковите честоти, които имат кучета, са около 67 – 45 000 Hz. 

куче слухСнимка: iStock

Какви звуци могат да чуят кучетата, които ние не?

Вече знаем, че кучетата могат да чуват звуци в утразвуковия диапазон до около 45 000 Hz (45 kHz). Но какво на практика означава това? 

  • Електроника и машини

Най-често срещаните високочестотни звуци, които вашето куче може да усети, са тези, които идват от машини и електрически уреди. Любопитен факт е, че тези видове високочестотни звуци всъщност могат да бъдат вредни за хората, тъй като високочестотните вибрации могат да доведат до натрупване на налягане в ухото. Така че, парадоксално или не, най-внимателни трябва да бъдем със звуците, които не чуваме! Всъщност има международни стандарти, които регулират максималните децибели, които могат да бъдат излъчвани от ултразвуково оборудване.

куче слухСнимка: iStock

  • „Безшумни“ свирки

Ултразвуковите свирки за кучета са популярен инструмент за обучение, тъй като са по-малко натрапчиви от по-нискочестотния тип. Освен това звукът с по-висока честота може да измине много по-далечни разстояния. Терминът „безшумна“ свирка е малко подвеждащ, тъй като на практика те издават звук, но той е точно в горната граница на човешкия слухов диапазон. Така че някои хора могат да го чуят, докато други не. 

  • Ултразвукови устройства за отблъскване на вредители

Тези малки устройства излъчват звуци с честота от около 15 до 75 kHz, като повечето устройства ви позволяват да изберете честотния диапазон. Докато кучетата технически могат да чуят тези звуци, устройствата за отблъскване на вредители са проектирани да работят при по-ниски нива на децибелите, за да действат при по-малки животни като плъхове, мишки и насекоми. Така че те не са достатъчно силни, за да притесняват домашния ви любимец.

куче слухСнимка: iStock

  • „Тихи“ шумове

Кучетата могат да чуват звуци с по-ниски децибели от нас. За това и не е никак странно, че домашният ви любимец може да чуе отварянето на хладилника от горния етаж или колата ви да идва по пътя. 

  • Далечни звуци

Колкото по-висока е честотата на звука, толкова по-голямо е разстоянието, което той може да измине. Поради това кучетата могат да долавят звуци по-ясно от по-голямо разстояние, отколкото ние.

куче слухСнимка: iStock

Проблеми със слуха при кучетата

Точно както при хората, кучетата често страдат от намаляване и загуба на слуха с напредване на възрастта. Това се дължи най-вече на постепенната дегенерация на специфични клетки в ухото, (нервите в мозъка, които пренасят и интерпретират звуци), както и на удебеляването на тръбите и вътрешните структури в средното и вътрешното ухо. 

Известно е, че определени породи, включително Австралийска овчарка, Далматинец, Бултериер и Джак Ръсел териер са предразположени към вродена глухота. Това е нещо, за което отговорните развъдчици (и собственици) следва да отчитат и проверяват. 

ДалматинецСнимка: iStock

Кучетата могат да получат загуба на слуха и в резултат на травма, инфекция, натрупване на восък и дори като страничен ефект от някои лекарства. 

Отличният слух си има и своите минуси...

Въпреки че добрият слух обикновено е предимство, за някои хора (и кучета) това може да бъде проклятие. Много четириноги, които имат безпокойство, свързано с фойерверки или гръмотевици, вероятно страдат допълнително, защото тези силни звуци имат неблагоприятен ефект върху тях. 

куче буряСнимка: iStock

В заключение, кучешката способност да се долавят високочестотни звуци е много по-развита от нашата. Вероятно тя е останала наследство от дивите предци на домашните ни любимци, за да им помогне да станат по-опитни ловци и да им позволи да поддържат контакт на големи разстояния.

Да, днес косматите ни другари рядко използват слуха си за ловни цели, но без съмнение той им позволява да следят какво се случва около тях. И най-важното – да знаят кога се насочвате към пакетчето им с лакомства!

Вижте още:

Защо понякога кучетата вият в съня си

9 признака, че кучето ви може би има проблеми със слуха

Виж още